вівторок, 3 березня 2015 р.

Урок з української літератури. 10 клас. Профіль
Тема: фольклорно - етнографічна основа повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків". Поетичне змалювання кохання Івана та Марічки, невмирущості їхніх почуттів і трагічної долі.
Мета: визначити фольклорно - етнографічну основу повісті "Тіні забутих предків". З'ясувати особливості зображення трагічного кохання в літературі; розвивати навички компаративного аналізу творів, комунікативні здібності, критичне та логічне мислення, уміння працювати в групах; виховувати естетичні почуття й інтерес до літератури.
Методична мета: використання групової форми роботи з метою формування творчих здібностей учнів.
Обладнання: комп'ютер, телевізор або проектор; три ватмани зі словом "кохання"; для кожної з груп (3 групи) по 3 маркери чорного, червоного та зеленого кольорів.
Заздалегідь учні об'єднані у три групи, кожна мала завдання проаналізувати кохання утворі, який їй випав, методом жеребкування (І гр. - "Дорогою ціною" М.Коцюбинський, ІІ гр. - "Ромео та Джульєтта" В.Шекспір, ІІІ гр. - "Тіні забутих предків" М.Коцюбинського). Учителю необхідно створити презентацію - допомогу: 1 слайд (сл.) - заставка до уроку, кадри з фільма "Тіні забутих предків", 2сл. - вислів про кохання (див. урок), 3 сл. - тема уроку; 4 сл. - фольклорні елементи ( див. урок); 5 сл. - "Дорогою ціною"; 6 сл. - "Ромео та Джульєтта"; 7 сл. - "Тіні забутих предків"; 8сл. - висновок (рефлексія); 9 сл. - оцінювання.











Хід уроку
І. Організаційний момент. Доброго дня. Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати творчість першого українського імпресіоніста М.М.Коцюбинського і звернемося до його повісті "Тіні забутих предків".
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Кохання - це сильний  ліхтар, що висвітлює весь світ, а без цього світла наша планета була б просто пустелею, а люди пилом ( говорила англійська письменниця Мері Елізабет Бреддон). Без кохання не існує життя і не продовжується. Воно надихає,  дає насолоду, захоплює, заворожує і....знищує. Тому сьогодні ми будемо говорити здебільшого про всеосяжну силу кохання.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Тож, темою нашого уроку є "Фольклорно-етнографічна основа повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків". Поетичне змалювання кохання Івана та Марічки, невмирущості їхніх почуттів і трагічної долі" (записати в зошит)
Які ж завдання ми ставимо перед собою, виходячи з теми уроку, на що необхідно звернути увагу? (Учні визначають самостійно):
-фольклорно-етнографічна основа; - можливо символи; -невмирущість кохання, чи це дійсно так; - особливості змалювання кохання.
ІV. Актуалізація. Молодці! Давайте пригадаємо, що ж ми знаємо про фольклор та його особливості. Отже, продовжіть речення одним словом, фольклор - це....(кожен одне слово). Добре, а що ж тоді етнографія? (Висловлення декількох учнів)
V. Нова тема. Молодці! Читаючи повість ви помітили, що автор досить детально змальовує побут героїв, використовуючи фольклорні елементи. Тож, давайте визначимо ці елементи у повісті. А допоможуть  нам групи понять, які умовно можна виділити в тексті. Увага на екран: побут, звичаї, діалекти, музичні інструменти. Випишіть до кожної групи декілька прикладів. (Необхідно, щоб прозвучало слово кохання). На всю роботу вам 3-5 хвилин.  Презентація.
Добре. Як же ви вважаєте, для чого автор вводить фольклорні елементи? Що надає фольклорний колорит твору і якими особливостями наділене кохання? (2 хв.)
Провідна тема твору - кохання Івана та Марічки,яке не завжди було щасливим. Тому ми спробуємо довести або спростувати чи дійсно це кохання є незнищенним; з'ясуємо, як кохання впливає на людину чи варте воно людського життя!
Розібратися в цьому нам допоможе робота, яку ви виконували вдома, і яка продовжиться сьогодні на уроці, а наприкінці уроку ви зможете оцінити свою роботу за критеріями, що бачите у себе на парті. Подивіться на них та у подальшій роботі звертайте увагу.  
На минулому уроці ви об'єднались у три групи, кожна отримала завдання проаналізувати, як зображено кохання у творі "Дорогою ціною" М Коцюбинського - 1 група; "Ромео та Джульєтта" В.Шекспіра - 2 група та "Тіні забутих предків" - 3 група. Але перед тим, як ви почнете давати відповіді, пропоную скласти "Асоціативний кущ". Підберіть слова-асоціації до слова кохання в залежності від твору, який ви аналізували, як зображено воно у ньому, що несе, які риси має. Крім цього ви оберете той колір або кольори, із 3 запропонованих, який ви вважаєте більш доцільним і поясните чому. (Приблизно 7 слів) (2-3 хв.). Презентація.
Добре, тож,  що ви можете сказати про кохання, яке зображено у творі, що ви аналізували? А інші уважно прослухають та зададуть питання, якщо є незгоди.(Презентація "Дорогою ціною", "Ромео та Джульєтта", "Тіні забутих предків"). Обов'язково повинна виникнути дискусія між учнями.
Питання, що допоможуть у дискусії:
- яке кохання є символічним і чому?  - чи варто закохуватись, адже у всіх трьох випадках кохання призвело до смерті? - схожість "Ромео..." та "Тіней..."; - до якого з цих кохань можна приєднати слова "Двоє, неначе крила" (Вадим Самойлов);   - чи можна назвати кохання Івана та Марічки символічним та незнищенним; - чи є інші кохання незнищенними; - чому, все ж таки треба кохати та пізнати це почуття, оспіване всіма великими митцями тощо.
VІ.  Рефлексія. Молодці. Тож давайте підведемо підсумки нашої роботи. Продовжіть речення: ми прийшли сьогодні до такого висновку, тому що...
VІІ. Оцінювання.  Спочатку вчитель словесно дає оцінювання роботі кожної групи ( мінуси можна упустити, зосередити увагу на позитиві), також кожного учня окремо.
А тепер на  завершення нашої роботи, оцініть, будь ласка, свою роботу в групі за критеріями( на парті та на екрані), по 2 бала кожен пункт.
1. брав активну участь у роботі на уроці
2. вносив вдалі пропозиції, що врахувала група
3. надавав підтримку однокласникам, заохочував
4. висунув цілком нову ідею, що сподобалась іншим
5. вдало узагальнював думки інших
6. давав повні відповіді на поставлені запитання
Усього балів_______________________________
Отже, на наступний урок вам будуть виставлені оцінки, з урахуванням думки вчителя та вашого самооцінювання.
VІІІ.  Домашнє завдання. Ваша робота на уроці продовжиться вдома, напишіть есе на тему "Особливості стилю М.Коцюбинського". А завданням, яке ви виконаєте за бажанням, буде підібрати звуковий супровід до вірша О.Кобилянської "Битва".
Дякую всім за урок, до побачення.