вівторок, 3 березня 2015 р.

Урок з української літератури. 10 клас. Профіль
Тема: фольклорно - етнографічна основа повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків". Поетичне змалювання кохання Івана та Марічки, невмирущості їхніх почуттів і трагічної долі.
Мета: визначити фольклорно - етнографічну основу повісті "Тіні забутих предків". З'ясувати особливості зображення трагічного кохання в літературі; розвивати навички компаративного аналізу творів, комунікативні здібності, критичне та логічне мислення, уміння працювати в групах; виховувати естетичні почуття й інтерес до літератури.
Методична мета: використання групової форми роботи з метою формування творчих здібностей учнів.
Обладнання: комп'ютер, телевізор або проектор; три ватмани зі словом "кохання"; для кожної з груп (3 групи) по 3 маркери чорного, червоного та зеленого кольорів.
Заздалегідь учні об'єднані у три групи, кожна мала завдання проаналізувати кохання утворі, який їй випав, методом жеребкування (І гр. - "Дорогою ціною" М.Коцюбинський, ІІ гр. - "Ромео та Джульєтта" В.Шекспір, ІІІ гр. - "Тіні забутих предків" М.Коцюбинського). Учителю необхідно створити презентацію - допомогу: 1 слайд (сл.) - заставка до уроку, кадри з фільма "Тіні забутих предків", 2сл. - вислів про кохання (див. урок), 3 сл. - тема уроку; 4 сл. - фольклорні елементи ( див. урок); 5 сл. - "Дорогою ціною"; 6 сл. - "Ромео та Джульєтта"; 7 сл. - "Тіні забутих предків"; 8сл. - висновок (рефлексія); 9 сл. - оцінювання.











Хід уроку
І. Організаційний момент. Доброго дня. Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати творчість першого українського імпресіоніста М.М.Коцюбинського і звернемося до його повісті "Тіні забутих предків".
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Кохання - це сильний  ліхтар, що висвітлює весь світ, а без цього світла наша планета була б просто пустелею, а люди пилом ( говорила англійська письменниця Мері Елізабет Бреддон). Без кохання не існує життя і не продовжується. Воно надихає,  дає насолоду, захоплює, заворожує і....знищує. Тому сьогодні ми будемо говорити здебільшого про всеосяжну силу кохання.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Тож, темою нашого уроку є "Фольклорно-етнографічна основа повісті М.Коцюбинського "Тіні забутих предків". Поетичне змалювання кохання Івана та Марічки, невмирущості їхніх почуттів і трагічної долі" (записати в зошит)
Які ж завдання ми ставимо перед собою, виходячи з теми уроку, на що необхідно звернути увагу? (Учні визначають самостійно):
-фольклорно-етнографічна основа; - можливо символи; -невмирущість кохання, чи це дійсно так; - особливості змалювання кохання.
ІV. Актуалізація. Молодці! Давайте пригадаємо, що ж ми знаємо про фольклор та його особливості. Отже, продовжіть речення одним словом, фольклор - це....(кожен одне слово). Добре, а що ж тоді етнографія? (Висловлення декількох учнів)
V. Нова тема. Молодці! Читаючи повість ви помітили, що автор досить детально змальовує побут героїв, використовуючи фольклорні елементи. Тож, давайте визначимо ці елементи у повісті. А допоможуть  нам групи понять, які умовно можна виділити в тексті. Увага на екран: побут, звичаї, діалекти, музичні інструменти. Випишіть до кожної групи декілька прикладів. (Необхідно, щоб прозвучало слово кохання). На всю роботу вам 3-5 хвилин.  Презентація.
Добре. Як же ви вважаєте, для чого автор вводить фольклорні елементи? Що надає фольклорний колорит твору і якими особливостями наділене кохання? (2 хв.)
Провідна тема твору - кохання Івана та Марічки,яке не завжди було щасливим. Тому ми спробуємо довести або спростувати чи дійсно це кохання є незнищенним; з'ясуємо, як кохання впливає на людину чи варте воно людського життя!
Розібратися в цьому нам допоможе робота, яку ви виконували вдома, і яка продовжиться сьогодні на уроці, а наприкінці уроку ви зможете оцінити свою роботу за критеріями, що бачите у себе на парті. Подивіться на них та у подальшій роботі звертайте увагу.  
На минулому уроці ви об'єднались у три групи, кожна отримала завдання проаналізувати, як зображено кохання у творі "Дорогою ціною" М Коцюбинського - 1 група; "Ромео та Джульєтта" В.Шекспіра - 2 група та "Тіні забутих предків" - 3 група. Але перед тим, як ви почнете давати відповіді, пропоную скласти "Асоціативний кущ". Підберіть слова-асоціації до слова кохання в залежності від твору, який ви аналізували, як зображено воно у ньому, що несе, які риси має. Крім цього ви оберете той колір або кольори, із 3 запропонованих, який ви вважаєте більш доцільним і поясните чому. (Приблизно 7 слів) (2-3 хв.). Презентація.
Добре, тож,  що ви можете сказати про кохання, яке зображено у творі, що ви аналізували? А інші уважно прослухають та зададуть питання, якщо є незгоди.(Презентація "Дорогою ціною", "Ромео та Джульєтта", "Тіні забутих предків"). Обов'язково повинна виникнути дискусія між учнями.
Питання, що допоможуть у дискусії:
- яке кохання є символічним і чому?  - чи варто закохуватись, адже у всіх трьох випадках кохання призвело до смерті? - схожість "Ромео..." та "Тіней..."; - до якого з цих кохань можна приєднати слова "Двоє, неначе крила" (Вадим Самойлов);   - чи можна назвати кохання Івана та Марічки символічним та незнищенним; - чи є інші кохання незнищенними; - чому, все ж таки треба кохати та пізнати це почуття, оспіване всіма великими митцями тощо.
VІ.  Рефлексія. Молодці. Тож давайте підведемо підсумки нашої роботи. Продовжіть речення: ми прийшли сьогодні до такого висновку, тому що...
VІІ. Оцінювання.  Спочатку вчитель словесно дає оцінювання роботі кожної групи ( мінуси можна упустити, зосередити увагу на позитиві), також кожного учня окремо.
А тепер на  завершення нашої роботи, оцініть, будь ласка, свою роботу в групі за критеріями( на парті та на екрані), по 2 бала кожен пункт.
1. брав активну участь у роботі на уроці
2. вносив вдалі пропозиції, що врахувала група
3. надавав підтримку однокласникам, заохочував
4. висунув цілком нову ідею, що сподобалась іншим
5. вдало узагальнював думки інших
6. давав повні відповіді на поставлені запитання
Усього балів_______________________________
Отже, на наступний урок вам будуть виставлені оцінки, з урахуванням думки вчителя та вашого самооцінювання.
VІІІ.  Домашнє завдання. Ваша робота на уроці продовжиться вдома, напишіть есе на тему "Особливості стилю М.Коцюбинського". А завданням, яке ви виконаєте за бажанням, буде підібрати звуковий супровід до вірша О.Кобилянської "Битва".
Дякую всім за урок, до побачення.


вівторок, 17 лютого 2015 р.

10 клас. Профіль. Уривок з уроку за творчістю Б.Грінченка. Етап презентації проектного уроку.
Тема: демократична спрямованість поезії Б. Грінченка («Смутні картини», «До праці»), її спорідненість із віршами М. Старицького та М. Некрасова.
Упродовж уроку учні розбирають вірші, особлива увага спрямовується на вірш "Смутні часи". Учителю пропонується дібрати картини живопису, які б відповідали даній тематиці, та вивести їх на екран, для налаштування учнів, а також запропонувати прослухати пісні або мелодії такого ж спрямування. Наприклад, із музики пропонується група "Арія" "Смутное время" та  група "Аліса" "Смутные дни", можна також дібрати класичний варіант Баха. З живопису - зверніться до додатку 1.
Після побаченого та почутого учні порівнюють види мистецтва із зображенням запропонованої тематики, вони визначають:
1. що більше справило враження;
 2. де більше "розігралась" уява;
3. у якому виді мистецтва вдалося авторам найяскравіше передати смутні картини;
 4. зробити висновок.
Після такого аналізу, як результат дослідження, необхідно дати завдання на створення власного "кліпу" (усна форма) по групам або по парам. Для допомоги учитель вказує на умови створення творчої роботи:
 - дібрати фон;
- описати кольорову гаму;
- дібрати музичний супровід або без музики, лише певні звуки;
- як будуть змінюватися картини у "кліпі";
- поєднати побачене та почуте, з'ясувати чому саме така робота вийшла у дітей.

Домашнім завданням може бути створення відео на основі побаченого та почутого.

середа, 10 грудня 2014 р.

Майстер-клас. Урок української літератури для 10 класу (профіль). М.Старицький "До молоді, "Виклик" (проекта діяльність, етап дослідження). Додому учням необхідно задати створення кліпу у вигляді презентації або фільму. Також пропоную на початку уроку (актуалізація) створити ". відео, див. посилання.korejscho.anna84@gmail.com


понеділок, 8 грудня 2014 р.

Тема: Олександр Олесь. Гармонія Людини та природи, музика та звуки в поезії “ Чари ночі”.



Мета: допомагати учням усвідомлювати ідейно-художнє багатство та красу поезії О.Олеся “Чари ночі”. Формувати ціннісне ставлення до сенсу життя. Виховувати почуття прекрасного
Хід уроку


1.     Організаційний момент
2.     Актуалізація ( на дошці портрет О.Олеся, підпискумир сердець, від нього стрілочки), учень біля дошки.
Учитель: минулого уроку ми почали знайомитись із видатною постаттю О.Олеся. Про нього говорять, що українська поезія не мала такої драматичної ніжності й життєдайної сили, що викликає в душі читача бентежність від споглядання краси, здивування, осягання незвіданих висот духовності. У ліриці Олександра Олеся зявилися життєйська простота світу, звучність висловлювання, переповненість почуттями, що ллються у чаші буття. Не випадково молоді поети-сучасники вважали Олександра Івановича кумиром свого серця. Тільки вдумайтесь, яка красива фраза -кумир сердець. А як ви вважаєте, чому можна говорити йі слова по відношенню до О.Олеся? Асоціативний кущ:

О.Олесьвідтворення краси природи;
показ величі кохання;
мелодійність поезії;
краса слова;
життєлюбність;
музичність поезії;
оптимізм;
відтворення краси природи.

(Тихо починає звучати музика).
Молодці! Дійсно, О.Олесь один з наймелодійніших митців української літератури. Тому, не даремно, тема нашого уроку
3.                 повідомлення теми та мети урокуОлександр Олесь. Гармонія людини та природи. Музика та звуки. ВіршЧари ночі.  Діти записують число і тему в зошит. - музика вимикається.
4.                 Нова тема. ( художньо-емоційно-естетичний аналіз вірша)
     Своє знайомство із творчістю О.Олеся ми продовжуємо з віршемЧари ночі. Спробуємо дізнатися про що вірш! На чому основному наголошує автор? ( Телешева О. Читає вірш вголос).Дякую, Сашо! Отже, що ви можете сказати про композицію вірша?
        ( Учні говорять про дві частини. ) Дійсно, 1 частинаце відтворення картин природи та почуттів людини, т.чином автор використав прийом ПАРАЛЕЛІЗМ (діти), а 2 частинароздуми над життям.
     Давайте спробуємо побачити і відчути красу природи, людини; відчути музику слова, яку втілив у 1 частині митець. А допоможе нам у цьому таблиця, створена власноруч. (Учні креслять таблицю в зошит, яку разом заповнюють)
 
Картини природи
Художні засоби
Почуття/  Враження
Спів соловя
Уособлення, контраст (для чого?)
Кохання, натхнення, радість
Весна іде
-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\
хвилювання
Розкоші природи (що це?)
Епітети, спонукальні речення

Земля вночі
Уособлення, епітети

Зорі у воді
Уособлення, епітети
Чому обертом голова, чому пянкість?
Туманність

Верби


Лебеді материнства
Хмільні світанки


   Молодці! А тепер на основі цієї таблиці спробуємо створити словеснийВідеокліп. Ваше завдання: обєднавшись у групи створити відеоряд, приєднавши або дібравши звуковий та музичний супровід, а потім представити роботу. ( Що бачу? Що чую? Що відчуваю?) Впродовж 3-5 хвилин учні виконують роботу та презентують її.-------- ніч, смеркання, закохані, річка, місячна доріжка, сяйво, шелест трав, звуки соловя, стрекіт коників тощо...

     Дуже добре! На основі вірша ви створили безмежно гарні картини. Але у 2 частині, як уже було зазначено, роздуми про життя. Так що ж хотів сказати автор? На чому наголошує? (Учні, вибираючи слова з вірша говорять про те, що жити треба на повну, не гаяти жодної миті: загине все без вороття, життя мить).   Звернення до образу Фауста, для чого?
   Отже, основний мотивтрагічний чи оптимістичний? Для чого автор застосував прийом обрамлення та звернувся до мотиву, який ми почули в 1 строфі? (3-4 хв.)
5.     Домашнє завдання. Пред тим, як ми підібємо підсумки, давайте запишемо д.з. Отже, ви вдома продовжите знайомство з творчістю О.Олеся. Прочитаєте етюдПо дорозі в казкуі визначите: композицію твору, мету та символи.
6.     Рефлексія. ( на вибір за наявністю часу)
Отже, ми багато говорили з вами про красу людини, природи, кохання і просто поезіїЧари ночіта музики, тож давайте створимо наостанокСенканна основі вражень від вірша. (Умови створення) 2-3-хв.
АбоЗаверши речення: що я візьму з собою?
                                           Що я зрозумів (ла)?
                                           Над чим замислюся?
                                                      Це рішення було прийняте, тому що...
                                                     ця інформація дозволяє нам зробити висновок, що....
7.     Оцінювання.
Самооцінювання за таблицею (дод. 1)
Словесне оцінювання учнів.
 

Додаток 1.
Самоекспертиза участі на уроці

( від 0 до 2 балів)
Критерії оцінювання
Власний бал
Бал учителя
1. Я правильно наводив (ла) приклади літературних засобів, що були занесені до таблиці


2. Я влучно відтворював (ла) картини природи і враження, що допомогли при заповненні таблиці


3. Я висловлював (ла) ґрунтовні думки, що допомогли створити відеокліп


4. Я зміг (змогла) створити влучні висновки при розборі ІІ частини вірша


5. Вносив (ла) вдалі пропозиції, які враховував клас



6. Впродовж уроку я брав (ла) активну участь в обговоренні поставлених запитань


7. Усього балів