Тема: Олександр Олесь. Гармонія Людини та природи, музика та
звуки в поезії “ Чари ночі”.
Мета: допомагати учням
усвідомлювати ідейно-художнє багатство та красу поезії О.Олеся “Чари ночі”.
Формувати ціннісне ставлення до сенсу життя. Виховувати почуття прекрасного
Хід уроку
1.
Організаційний момент
2.
Актуалізація ( на дошці портрет О.Олеся, підпис “кумир сердець”, від нього стрілочки), учень біля дошки.
Учитель: минулого уроку ми почали знайомитись із видатною постаттю О.Олеся. Про нього говорять, що українська поезія не мала такої драматичної ніжності й життєдайної сили, що викликає в душі читача бентежність від споглядання краси, здивування, осягання незвіданих висот духовності. У ліриці Олександра Олеся з”явилися життєйська простота світу, звучність висловлювання, переповненість почуттями, що ллються у чаші буття. Не випадково молоді поети-сучасники вважали Олександра Івановича кумиром свого серця. Тільки вдумайтесь, яка красива фраза - “кумир сердець”. А як ви вважаєте, чому можна говорити йі слова по відношенню до О.Олеся? “ Асоціативний кущ”:
О.Олесь — відтворення краси природи;
показ величі кохання;
мелодійність поезії;
краса слова;
життєлюбність;
музичність поезії;
оптимізм;
відтворення краси природи.
(Тихо починає звучати музика).
Молодці! Дійсно, О.Олесь один з наймелодійніших митців української літератури. Тому, не даремно, тема нашого уроку
3.
повідомлення теми та мети уроку “Олександр Олесь. Гармонія людини та природи. Музика та звуки. Вірш “Чари ночі”. Діти записують число і тему в зошит. - музика вимикається.
4.
Нова тема. ( художньо-емоційно-естетичний аналіз вірша)
Своє знайомство із творчістю О.Олеся ми продовжуємо з віршем “Чари ночі”. Спробуємо дізнатися про що вірш! На чому основному наголошує автор? ( Телешева О. Читає вірш вголос).Дякую, Сашо! Отже, що ви можете сказати про композицію вірша?
( Учні говорять про дві частини. ) Дійсно, 1 частина — це відтворення картин природи та почуттів людини, т.чином автор використав прийом ПАРАЛЕЛІЗМ (діти), а 2 частина — роздуми над життям.
Давайте спробуємо побачити і відчути красу природи, людини; відчути музику слова, яку втілив у 1 частині митець. А допоможе нам у цьому таблиця, створена власноруч. (Учні креслять таблицю в зошит, яку разом заповнюють)
Картини природи
|
Художні засоби
|
Почуття/ Враження
|
Спів солов”я
|
Уособлення, контраст (для чого?)
|
Кохання, натхнення, радість
|
Весна іде
|
-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\-\\
|
хвилювання
|
Розкоші природи (що це?)
|
Епітети, спонукальні речення
|
|
Земля вночі
|
Уособлення, епітети
|
|
Зорі у воді
|
Уособлення, епітети
|
Чому обертом голова, чому п”янкість?
|
Туманність
|
|
|
Верби
|
|
|
“Лебеді материнства”
|
Хмільні світанки
|
|
Молодці! А тепер на основі цієї таблиці спробуємо створити словесний “Відеокліп”. Ваше завдання: об”єднавшись у групи створити відеоряд, приєднавши або дібравши звуковий та музичний супровід, а потім представити роботу. ( Що бачу? Що чую? Що відчуваю?) Впродовж 3-5 хвилин учні виконують роботу та презентують її.-------- ніч, смеркання, закохані, річка, місячна доріжка, сяйво, шелест трав, звуки солов”я, стрекіт коників тощо...
Дуже добре! На основі вірша ви створили безмежно гарні картини. Але у 2 частині, як уже було зазначено, роздуми про життя. Так що ж хотів сказати автор? На чому наголошує? (Учні, вибираючи слова з вірша говорять про те, що жити треба на повну, не гаяти жодної миті: загине все без вороття, життя мить). Звернення до образу Фауста, для чого?
Отже, основний мотив — трагічний чи оптимістичний? Для чого автор застосував прийом обрамлення та звернувся до мотиву, який ми почули в 1 строфі? (3-4 хв.)
5.
Домашнє завдання. Пред тим, як ми підіб”ємо підсумки, давайте запишемо д.з. Отже, ви вдома продовжите знайомство з творчістю О.Олеся. Прочитаєте етюд “По дорозі в казку” і визначите: композицію твору, мету та символи.
6.
Рефлексія. ( на вибір за наявністю часу)
Отже, ми багато говорили з вами про красу людини, природи, кохання і просто поезії “Чари ночі” та музики, тож давайте створимо наостанок “Сенкан” на основі вражень від вірша. (Умови створення) 2-3-хв.
Або “Заверши речення”: що я візьму з собою?
Що я зрозумів (ла)?
Над чим замислюся?
Це рішення було прийняте, тому що...
ця інформація дозволяє нам зробити висновок, що....
7.
Оцінювання.
Самооцінювання за таблицею (дод. 1)
Словесне оцінювання учнів.
Додаток 1.
Самоекспертиза участі на уроці
( від 0 до 2 балів)
Критерії оцінювання
|
Власний бал
|
Бал учителя
|
1. Я правильно наводив (ла) приклади літературних засобів, що були занесені до таблиці
|
|
|
2. Я влучно відтворював (ла) картини природи і враження, що допомогли при заповненні таблиці
|
|
|
3. Я висловлював (ла) ґрунтовні думки, що допомогли створити відеокліп
|
|
|
4. Я зміг (змогла) створити влучні висновки при розборі ІІ частини вірша
|
|
|
5. Вносив (ла) вдалі пропозиції, які
враховував клас
|
|
|
6. Впродовж уроку я брав (ла) активну участь в обговоренні поставлених запитань
|
|
|
7. Усього балів
|
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар