понеділок, 8 грудня 2014 р.

Театральний гурток "Арвірія" (колегіум № 11 м.Новомосковськ)

Тема: “Етюди з безсловесною дією. Імпровізація. Етюди з прочитаного матеріалу”
Мета: навчати учнів передавати без слів емоції, почуття; виробляти вміння акторської майстерності; розвивати логічне мислення, креативні навички, уміння виступати перед аудиторією. Виховувати почуття прекрасного, творчого мислення
Вид заняття: театральний гурток
Обладнання: апаратура для показу презентації, імпровізована сцена, роздрукований матеріал

Хід заняття:
Доброго дня! Сьогодні ми з вами зустрілися, щоб знову поринути у світ театрального мистецтва. Ви прийшли після уроків втомлені, тож давайте спочатку налаштуємося на роботу та знімемо фізичне навантаження за день. А допоможе нам у цьому вправа: встати рівно, підняти руки вгору, подивитись на долоньки та піднятися на носочки. Потім  потягнутися так, ніби ми ставимо або закладаємо важку валізу на найвищу полицю; напружити всі м'язи тіла на 10 секунд і розслабитись. Повторити вправу ще один раз.
(Далі вся робота супроводжується презентацією заготовленою учителем заздалегідь).
Театр — це живий організм. У нього велике серце, котре поєднує багато різних особистостей з різними художніми поглядами. Воно називається -  сцена. У цього серця свій ритм, пульс, воно вистукує лише одне слово — вистава. Вистукує голосно або зовсім нечутно, адже і в житті, і на сцені багато чого залежить від рухів, жестів, влучних поз. Найпристрасніші почуття можна передати єдиним рухом, поглядом, жестом. Великою майстерністю для актора є вміння передавати словесну сцену єдиним порухом, єдиною вдалою позою, витримати сценічну паузу. Ще з самих давніх вистав великого значення набували саме міміка та жести, що ми можемо бачити на екрані (обговорення слайдів презентації).
Митці спеціально вволили “німі сцени”, щоб підкреслити певний момент. Наприклад, у п'єсі “Ревізор” М.Гоголя  ( обговорення слайдів або відео “німої сцени”). Тому і ми з вами, готуючись до вистави, спробуємо себе в ролі безсловесних акторів та будемо продовжувати вчитися висловлювати емоції, дії безсловесно, і тема нашого заняття “Етюди з безсловесною дією. Імпровізація. Етюди з прочитаного матеріалу” (до 7 хвилин).
А допоможе нам поринути у безсловесний світ театру вправа “Невербальні жести” (слайд) — це жести, за допомогою яких можна виразити різні почуття та емоції. Наприклад, взмах руки — прощання, байдужість тощо. Отже, ваше завдання — кожен покаже будь-який жест, а глядачі спробують його вгадати. (3-5 хв.)
Молодці!
Ускладнюємо завдання. (Слайд). Зараз кожен отримає завдання, що ви будете виконувати в парах. Завдання  направлене на розвиток пластики рук. Завдання глядачам вгадати, що демонстрували нам актори та висловити враження від побаченого. На підготовку до 1 хв. на все завдання — 5 хвилин. Приклади завдань (можна змінювати):
-                    перетягувати невидимий канат;
-                    пускати хвилі через плече;
-                    фарбувати імпровізований паркан, ніби частина руки — пензлик з фарбою;
-                    дотикатися до невидимої стіни;
-                    грести веслами, веслувати тощо.
 Молодці! Що ж було важко, а що легко? Дякую!
Продовжуємо. Ускладнюємо завдання ще більше. “Гладимо невидимо тварину” (слайд). Знову працюємо в парах. Ви обираєте собі картку із завданням та показуєте, що там написано, усі завдання пов'язані з тваринами. Необхідно показати, як ви гладите тварину, берете її на руки, можливо, вона перебігатиме з одних рук на інші тощо. (все зазначити на картці завдання). Глядачі знову намагаються вгадати, яку ж тварину ви гладите та оцінюєте наскільки вдалим був показ. Варіанти завдань:
-                    кішка;
-                    слон;
-                    жирафа;
-                    хом'як (бігає по плечах, з одних рук на інші);
-                    змія ( вона перелазить, огортає шию, руки);
-                    папуга (дзьобає вас, розправляє крила) тощо.
І наостанок найскладніша вправа. Те, до чого ми прагнули “Театральні режисери”. (слайд) Ми об'єднуємось у дві команди (на карточках номер команди, учні витягують номери). Якщо дітей багато, можна більше ніж 2 команди! Кожна команда отримує текст. За 5-7 хвилин (якщо часу вдосталь, то 10) ваше завдання поставити спектакль за запропонованим текстом та дібрати до нього доповнення. Тобто відтворити всі рухи, дії, предмети живі чи неживі та показати у міні-виставі. Обов'язкова умова зробити все без слів та не забути жодного персонажа, навіть неодухотвореного. При перегляді інша команда спостерігає та дає свою оцінку побаченому:
-                    жестам;
-                    міміці;
-                    позам;
-                    загальному враженню тощо.
Пропонується такий вигляд карток:

Команда № 1. За 5-7 хвилин поставити міні-виставу за текстом, що є нижче. При постановці необхідно відтворити: усі рухи, дії, предмети, явища природи, істоти, навіть неживі, міміку, створити настрій, що зазначений у завданні. Не використовувати підручні матеріали та слова.
В лесу родилась ёлочка, в лесу она росла.
Мороз снежком окутывал, смотри не замерзай.
Трусишка зайка серенький под ёлочкой скакал.
Порою волк, сердитый волк с лисою пробегал.
И вот она нарядная на праздник к нам пришла
И много-много радости детишкам принесла.
Команда № 2.  За 5-7 хвилин поставити міні-виставу за текстом, що є нижче. При постановці необхідно відтворити: усі рухи, дії, предмети, явища природи, істоти, навіть неживі, міміку, створити настрій, що зазначений у завданні. Не використовувати підручні матеріали та слова.
Вот оно какое наше лето,
Лето яркой зеленью одето,
Лето ярким солнышком согрето,
Дышит лето ветерком.
На зелёной солнечной опушке
Прыгают зелёные лягушки
И танцуют бабочки — подружки,
Хорошо, что дождь прошёл.
Молодці! Ось і добігло до кінця наше заняття, сподіваюсь, що воно сподобалось вам. І в кінці хотілося б дізнатися:
-                    чи зможете ви використати надбані навички ще десь?
-                    що вам вдалося;
-                    чого не вистачило;
-                    що викликало найбільше захоплення?
 Дякую! До побачення!


Учитель української мови та літератури

Корейшо Анна Дмитрівна

Немає коментарів:

Дописати коментар