Докладний
переказ тексту художнього стилю розповідного
характеру з елементами опису приміщення
Методична мета: використання прийомів інтерактивного навчання (“Мозковий штурм”, “Асоціативний кущ” та взаємооцінювання) з метою корекції загальномовних умінь та навичок учнів
Мета: удосконалювати мовленнєві мислительні вміння
учнів усвідомлювати тему, мету тексту, тип і стиль мовлення прочитаного.
Розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати типологічний змістовий
аналіз художнього тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення.
Розвивати уміння докладно відтворювати текст, використовуючи авторські засоби.
Виховувати толерантність, коректність в оцінюванні однокласників
Урок розвитку зв'язного мовлення для 6 класу
Додатковий матеріал: роздрукований текст для
кожного учня, таблиці для оцінювання на кожного учня (додатки)
Хід
уроку:
1.
організаційний момент: у кожного на парті аркуш із
текстом (додаток 1) і таблиця оцінювання (додаток 2).
2.
Мотивація: чому важливо переказувати текст? Тому що дуже часто,
знайомлячись з новим матеріалом, ми не можемо його відтворити, бо не зрозуміли,
не змогли виділити головне. Часто не виходить довести власну точку зору; не
вміємо запам'ятати
новий текст. Через це ми не можемо отримати гарні знання та результати не лише
з рідної мови, а й з інших предметів (історія, математика, світова література
тощо).
Мова — це інструмент для опанування інших
предметів, тому наш урок буде корисним для роботи з іншими предметами, адже ми
розвиваємо наше мовлення. А також ми будемо вчитися виступати перед аудиторією,
бо це знадобиться нам не лише в майбутньому, а й зараз.
3.
Повідомлення теми, мети уроку, що необхідно записати в зошит.
4.
Актуалізація: переказ,
з якими ми будемо працювати, створено в художньому стилі, тож давайте
пригадаємо, які особливості має цей стиль. А допоможе нам вправа уже вам відома
“Асоціативний кущ”( посередині художній
стиль, а навколо стрілки ). Головне, що
необхідно зазначити — образність.
5.
Робота з текстом: а тепер давайте прослухаємо
текст, а кому зручно можна слідкувати за друкованим матеріалом. Читання
тексту.
Далі діти визначають тему та мету твору,
наприклад, тема — розповідь про Данила
та Кузьку, а мета — ознайомити з лісовою сторожкою.
Потім всі разом
визначають роль опису приміщення у творі, для чого він поданий у тексті.
Молодці! Ми ознайомилися
з текстом, тепер визначаємо слова, що
стали важкими для розуміння. Отже, ми знаємо, що твір, окрім теми, має
мікротеми, за допомогою яких можна скласти, що (учні відповідають) — план. Правильно.
По центру зошита слово план, після
нього “:” не ставиться, з нового рядка цифра з крапкою після неї. Усі
разом складаємо план. Наприклад:
1. Данило
збирається до своєї сторожки;
2. Данило
вирушає в дорогу;
3.
сторожка;
4. у
сторожці;
5. початок
нового життя.
Добре! Переходимо
безпосередньо до переказу. Учні читають
ще раз твір і за допомогою плану переказують. Необхідно вказати, що під час
переказу слухачі уважно слідкують за
твором, щоб заповнити таблицю оцінювання (роз'яснити роботу з таблицею). А
відповідаючий дотримується вимог: розкрити тему, мету, передати особливості
стилю тощо.
6.
Оцінювання: скоригувати текст, похвалити, вказати на недоліки, але
без виставлення певного балу.
7.
Рефлексія: чи отримали ви корисні знання? Чи зможете зробити подібну
роботу на інших предметах?
8.
Домашнє завдання: якщо це перший урок із спарених,
то завдання пропонується дати на 2 уроці, а якщо ні, то завдання необхідно
надати з урахуванням наступної теми або помилок, зроблених на уроці.
Учитель
української мови та літератури Корейшо А.Д.
Додаток 2 .
Усний докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з
елементами опису приміщення
Лісова сторожка
Як одспіває хурделицями зима, і сонечко вгріє
землю та води, збирається Данило Коряк до лісу, до своєї сторожки.
Збирається Данило довго, бо треба йому взяти з
собою чимало всякого начиння. А зібравшись, вирушає в дорогу, кликнувши за
собою малого, проте бідового песика Кузьку.
За зиму сторожка — хатка об об однім віконці й під
соломою — постаріла, дужче вгрузла в землю, стоїть під самісінькою горою серед
грушевого та черемхового цвіту, як вулик. Кузька оббігає її кругом, шкребеться
лапами в низьке віконце, що немовби вицвіло за зиму, тоді кидається під поріжок
до свого кубла. Але там вогко, сіно пахне цвіллю, дощки — грибком і
трухлявиною. Незатишно.
Тим часом підходить Данило, скидає з плечей лантух
на лямках з мотузка, знімає і ставить під стіну сторожки рушницю, одмикає
двері...
У сторожці сутінь та вистояний за зиму холод, що
причаївся тут ще з осені. Кузька хутко обнишпорює темні покутки й натрапляє на
своїх давніх знайомих: залізні граблі, лопату, сапу, ящичок з цвяхами, що
пахнуть іржею, старий розплесканий молоток та коритчатка з насінням, від яких
сходить дух берези, дубка й сосни.
Данило виносить на сонце стару ковдру, щоб теплий
вітерець вивіяв з неї холод.
Так починається лісове життя Данила та Кузьки...
( Григір Тютюнник)
Лантух — великий мішок із грубої
тканини.
Оцінювання (додаток 2)
Прізвище, ім'я
учня, учениці
1. власна оцінка,
прізвище
2. оцінка вчителя
|
Ви брали активну
участь у роботі групи
|
Ви вносили вдалі
пропозиції, які врахувала група
|
Ви висунули
цілком нову ідею, що сподобалась іншим
|
Ви вдало
узагальнювали думки інших
|
Ви доповідали
класу про результати групової роботи
|
Ви співпрацювали
з іншими
|
Загальний
результат
|
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар