понеділок, 8 грудня 2014 р.

Урок української літератури   Профіль. 10 клас
Тема: заклик до молоді як надії на майбутнє України, боротьба за щастя народу  ( вірш "До молоді" ). Поезія "Виклик", що стала народною піснею, як перлина інтимної лірики.
Мета: ознайомити учнів з поетичною спадщиною митця (вірші "Виклик", "До молоді"). Удосконалювати навички аналізу поезій в єдності змісту й форми. Розвивати навички роботи над проектом на етапі дослідження. Розвивати логічність мислення, комунікативні здібності, творче мислення. Виховувати толерантність, почуття прекрасного.
Методична мета: розвиток комунікативної та навчально-пізнавальної компетентностей шляхом організації групової роботи учнів під час реалізації проекту на етапі дослідження.
Обладнання: на дошці записана тема уроку, прізвище письменника для "Асоціативного куща", роздатковий матеріал у вигляді таблиць для аналізу (дод.1), оцінювання проекту та уроку; на екрані портрет письменника, також оцінювання проекту, план для розбору вірша (див. презентацію); уривок з фільму "В бой идут одни старики" з піснею "Ніч, яка, Господи, зоряна, ясная..."
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація:
Доброго ранку! Сьогодні ми продовжуємо знайомитись із постаттю М.Старицького, але перед тим, як ми перейдемо безпосередньо до ознайомлення з його творчістю, давайте пригадаємо, а що ми вже знаємо про нього? Допоможе нам відома вправа "Асоціативний кущ". (Учні з місць, а учитель на дошці записує, наприклад: прозаїк, лірик, корифей, діяч, психолог, актор тощо).
Молодці!
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. (Записати тему в зошит). Отже, метою нашого уроку є ознайомлення з поетичною спадщиною митця, а саме віршами "Виклик" (зразок інтимної лірики) та "До молоді" (громадянська лірика). Результатами нашої діяльності буде створення домашнього проекту (кліпу), за віршем, який вам необхідно буде проаналізувати на уроці.
Оцінювання виконання проекту буде за критеріями, які ви бачите на екрані та перед собою ( озвучити).
Подивіться ще раз на тему та скажіть: до якого результату нам необхідно прийти? Що проаналізувати? Що з'ясувати?
Учні повинні відповісти: - чому це перлина інтимної лірики?
                                          - що таке інтимна лірика?
- чому вірш став народною піснею?
- що таке народна пісня?
- чому заклик саме до молоді?
Добре!
ІV. Нова тема.
Отже, для того, щоб досягти мети, необхідно, в першу чергу, розібрати вірші. Для цього ви, об'єднавшись у груп, методом жеребкування визначите, який же вірш вам необхідно буде аналізувати і хто із групи буде презентувати свою роботу, а хто буде експертом, тобто додасть своє і проаналізує роботу іншої групи.
Жеребкування
Вірш "Виклик", група, що буде презентувати дослідження
 (презентатори)
Вірш "Виклик" - експерти, група, що буде аналізувати презентацію
Так само до вірша "До молоді".
На допомогу вам є план, який є на екрані та перед вами. Звичайно, це лише кістяк, ви можете додавати до нього щось своє, звернути увагу на інші деталі.
План
1.Сенс заголовку ( чи відбиває тему, проблематику, чи відповідає змісту поезії);
2. тема;
3. мета;
4. найяскравіші художні засоби;
5. враження від прочитаного.
А також таблиці (пояснити). Формат А4
"Виклик" М.Старицький
Опис природи
Художні засоби
Враження, відчуття



"До молоді" М.Старицький
Звертання
Художні засоби
Враження, відчуття




У вас  є 5-7 хвилин і презентація. Учні заповнюють таблиці, готують відповідь.
Презентація!
Не забудьте, експерти, що ваша задача додати, проаналізувати виступ презентаторів.
Молодці! Чи згодні ви з висновками, чи вдалося досконало розкрити зміст вірша? Щоб ви додали?
Молодці!
Отже, як висновок:
- чому ж  вірш "Виклик" став народною піснею? (давайте послухаємо виконання пісні, уривок з фільму)
- чому називаємо його перлиною інтимної лірики? (а може ні?)
- чому саме молоді необхідно боротися за щастя країни?
- якою все ж повинна бути боротьба?
- чому 2 виклики мають різну тематику та спрямованість?
- який виклик справив на вас більше враження? Чому?
Добре!
V. Рефлексія: сенкан або із цього можна зробити висновок, що...
VI. Оцінювання (за критеріями на парті)

Оцінювання етапу дослідження
(кожен пункт оцінюється в 2 бали)
Прізвище, ім'я учня, учениці
1. власна оцінка, прізвище
2. оцінка вчителя
Ви брали активну участь у роботі групи
Ви вносили вдалі пропозиції, які врахувала група
Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалась іншим
Ви вдало узагальнювали думки інших
Ви доповідали класу про результати групової роботи
Ви співпрацювали з іншими
Загальний результат
1.







2.








VII. Домашнє завдання: створити кліп (дібрати музику, фон, створити текст (фільм або презентація).

Учитель української мови
 та літератури
Корейшо Анна Дмитрівна


Немає коментарів:

Дописати коментар